Orzechy Piorące

Orzechy piorące 

- biologiczne pralnicze orzechy z dzikich zbiorów- czysty naturalny środek do prania. Orzechy pralnicze pochodzą z Indii i Nepalu. Tam już od wieków stosowane są jako naturalny środek piorący. 

Rosną one na 15-metrowych drzewach, które kwitną w marcu i kwietniu. Zbiory przypadają na wrzesień i październik. Po zebraniu orzechy są suszone i zgniatane, a łupiny pakowane do worków. Bowiem do prania służą właśnie łupiny, zawierające Saponinę. 100% roślinnego, czystego biologicznie, w pełni rozkładalnego środka piorącego. 

Niezwykła zgodność z ludzką skórą sprawia, że orzechy te są idealne dla alergików i ludzi z problemami skórnymi (neurodermitis, łuszczyca).

Orzechy piorące są delikatne dla tkanin i kolorów - kolory dłużej zachowują swoją barwę, a materiał nie niszczy się tak szybko jak to ma miejsce podczas prania w zwykłym proszku. 

Nadają się do prania wszystkich materiałów (nawet wełny czy jedwabiu) oraz do wszystkich trybów i temperatur prania (od 30 do 90 st C).

Jest to wiele tańszy i wydajniejszy od chemicznych środków piorących, sposób prania odzieży (oszczędność nawet do 50%!) - 1 kg dla czteroosobowej rodziny wystarcza na rok przy 2-3 praniach tygodniowo! 

W łupinach znajduje się SAPONINA, która działa jak mydło. Orzeszki w kontakcie z wodą wytwarzają pianę.

NIE TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH!!!


Do czego można używać orzechów piorących?
 • do prania:
  pranie kolorowe i białe (białe z dodatkiem sody oczyszczonej)
 • do zmywania w zmywarce:
  5 orzechów należy włożyć do koszyczka na sztućce i włączyć zmywarkę na podstawowy program.
 • do sprzątania:
  za pomocą wywaru z łupin orzecha (10 skorupek gotujemy przez 5-10 min., w 3/4 litra wody, po czym odcedzamy i wlewamy do butelki). Można go używać bezpośrednio na ściereczkę lub rozścieńczyć z wodą (działa identycznie jak zwykły płyn do naczyń wlany do miski z wodą). Można nim bezpiecznie myć przedmioty, które mają bezpośredni kontakt z dziećmi, a także można go stosować w obecności dzieci (w przeciwieństwie do silnie perfumowanych środków chemicznych)
 • do mycia ciała i włosów:
  również za pomocą wywaru z łupin orzecha, który powinien być mocno skoncentrowany. Działa jak bardzo delikatne mydło w płynie, którego mogą używać również dzieci
 • do pielęgnacji zwierząt:
  za pomocą wywaru z łupin orzecha, który należy stosować jak szampon dla zwierząt
 • do pielęgnacji roślin:
  za pomocą wywaru z łupin orzecha, który należy rozpylić na roślinie (działa bakteriobójczo)